Pelin Özgöçen Resim Sergisi
"İçsel Yanılsamalar"
Ankara 14 Aralık 2017 – 06 Ocak 2018
Bodrum 12 Ocak - 3 Şubat 2018

PELİN ÖZGÖÇEN

Sanatçı 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Mehmet Mahir Atölyesi ve Asım İşler Gravür Atölyesi’nden mezun oldu. Yine aynı üniversitede yüksek lisansını 2006 yılında tamamladı. Özgöçen, doktora programına Mimar Sinan, Resim Bölümü’nde devam etmektedir.

Şu an Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü’nde Uzman olarak görev yapmakta olan Özgöçen,Şişli’deki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Uluslararası ve ulusal pek çok yarışmada ödülleri bulunan sanatçının , 2002 yılında İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nin açmış olduğu duvar resmi yarışmasında ikincilik ödülü, 2004 yılında katıldığı Deniz Müzesi Resim Yarışması’nda , birincilik ödülü ve bir sonraki sene katılmış olduğu Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul konulu resim yarışmasında ikincilik ödülü, aldığı ödüllerden bazılarıdır.

’Aralık’ isimli ilk kişisel sergisini 2009 yılında Ankara’da Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi’nde açan Özgöçen’in ikinci kişisel sergisi,birsonraki sene “SınırlarveÖtesi” adıyla İstanbul’da Terakki Vakfı Sanat Galerisi’nde gerçekleşmiştir. 2016 yılında ‘’Yüzyüze’ adlı kişisel resim sergisini Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde açmıştır., 2005 yılından itibaren pek çok uluslararası ve ulusal sempozyumda bildiri sunan sanatçının ‘Edgar Degas ve Dans’,’Sürrealizm akımında figür mekan ilişkisi’ ve ‘Clement Greenberg’in modernizm üzerine etkileri’ yayınlanmış makalelerinden bazılarıdır.

2002 yılından itibaren katıldığı pek çok karma sergide eserleri sergilenen Özgöçen’in son dönemde katıldığı sergiler arasında Prof.Dr.Kıymet Giray tarafından 2015 yılında Darıca’da düzenlenen FYZ Art Center, ‘Uluslararası Tasarım Günleri Sanat Sempozyumu’, Ankara Üniversitesi 70.yıl etkinlikleri kapsamında, Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü’nde düzenlenen Uluslararası Resim Sempozyumu, İstanbul Kaş Sanat Galerisi’nde açılan ‘Gençler ve Genç Kalanlar’ karma resim sergisi sayılabilir. Sanatçı Alarmart‘ın açtığı pekçok ulusal ve uluslararası sergide yer almaktadır.

ÜST